Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Fenerbahçe'de mühendislik faciası!

Sivasspor deplasmanında Filip Novak’ın sakatlanmasıyla sol bekte yaşanan kriz son 4 sezon kadro kurgusunda gerçekleşen hataları yeniden gözler önüne serdi. Sarı-lacivertliler sorunları çözmek için bir kez daha transfer yapmak zorunda kalacak.
9
F.BAHÇE'DE MÜHENDİSLİK FACİASI

Fenerbahçe’de Sivasspor deplasmanındaki kadro sıkıntıları bir kez daha baş ağrıttı. Özellikle savunma beklerindeki alternatifsizlik teknik direktör İsmail Kartal’ı zorladı. Novak’ın sakatlanıp çıkması sonrası bir anda sağ açık Osayi-Samuel’in sol beke çekilmesi hem oyun planlarını bozdu hem de maçın gidişatını değiştirip puan kaybına neden oldu. Fenerbahçe'de Caner Erkin detayı dikkat çekti. İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

8
SÜREKLİ ORTA SAHAYA

Milliyet'te yer alan habere göre; Transfer dönemlerinde Fenerbahçe 2018-2022 arası 63 transfer yaparken sürekli orta sahada şişiklik oldu. Kadrodaki diğer eksikler hiç tam anlamıyla giderilemedi. Orta sahada nerdeyse her sezon 7-8 tane aynı tipte oyuncu yer aldı. Bu sezon aynı hata yine sürdü. Sosa, İrfan Can, Mert Hakan, Meyer, Crespo, Zajc, Mesut Özil gibi isimler aynı anda kadroda bulunuyor. Luiz Gustavo da bu isimler arasında 6 numara olarak tek başına dikkat çekiyor.

7
CANER GİTTİ KİMSE GELMEDİ

Sezon başında Vitor Pereira’nın gelmesiyle sol bekte yer alan isimlerden Caner Erkin’le yollar ayrıldı. Ancak Caner Erkin’in gitmesinin ardından yerine bir alternatif alınmadı, Filip Novak tek kaldı. Pereira’nın 3’lü sistemi göz önüne alınsa da kanat beki düşünülmedi. Kasımpaşa’dan gelen 19 yaşındaki Çağtay Kurukalıp da Sivasspor maçında yedekler arasında olsa da sahaya sürülmedi.

6
DOĞRU FUTBOL AKLINI KURAMADI

Sezon başındaki kadro mühendisliğinin hatalı olmasının acısı yeniden yaşandı. Hem Vitor Pereira hem de İsmail Kartal savunma beklerindeki eksikliğin acısını fazlasıyla çekti. Zaten sol bekte eksiklik düşünen teknik heyet, şimdi mutlaka bir takviye gerektiğine inanıyor. Haziran 2018’den bu yana 63 farklı oyuncu transfer eden Fenerbahçe yeniden transfer çalışmalarına başlayacak. Aslında son 4 sezonda sarı-lacivertliler benzer kadro hatalarıyla sürekli yüzleşti ama bir türlü doğru futbol aklını kuramadı.

5
DİĞER PROBLEM 6 NUMARA

Son 4 sezonda çalışan tüm teknik direktörler bu yanlış kadro mühendisliğinin sıkıntısını çekti. Önce Vitor Pereira şimdi de İsmail Kartal bu sıkıntının adeta son kurbanı oldu. Ayrıca orta sahada aynı tipte 7 futbolcu olmasına rağmen bir 6 numara olmaması da diğer bir problem olarak göze çarptı. Luiz Gustavo’nun formsuzluğu ve artık formayı kaybetmesi de bir başka sorun oldu. 6 numarada Crespo tek başına çabalasa da yetersiz kaldı.

4
FORVET HATTINDA İSTİKRAR KURAMADI

Forvet hattında da yıllardır istikrar kuramayan Fenerbahçe, bir şampiyonluğu daha göz göre göre kaybetti.

3
KİRALIK FORMÜLÜ

Sarı-lacivertlilerde sol bekte yaşanan eksiklik için transferde kiralık formül aranacak. Zira şu anda yeni sezon için yeni bir teknik direktör arayışındaki Fenerbahçe, bu nedenle kiralık transferiyle bu açığı kapatmaya çalışacak. Daha önce Steven Caulker da yaşanan sıkıntının benzeri olmaması adına böyle bir yöntem izlenecek.

2
ESKİ HATALAR DERS OLMADI

Sol bekteki krizin bir benzeri 2019-2020 sezonunda Ersun Yanal döneminde yaşanmıştı. O sezon da Hasan Ali Kaldırım’un uzun süreli sakatlığı sonrası sağ kanattaki Nabil Dirar sol beke geçmek zorunda kalmıştı.

1
TÜM HOCALARDA BENZER SORUN

Fenerbahçe o dönem özellikle sol bekte sorun çekmişti. Aslında son 4 sezonda görev yapan tüm hocalar benzer sorunlarla karşılaştı. Cocu döneminde son anda Giuliano ve Josef de Souza gitmişti. Ersun Yanal döneminde Dirar sol bek olmuş, Jailson stopere geçmiş ve forvette Muriqi yalnız kalmıştı. Erol Bulut zamanında da orta sahada 6 numarada Gustavo tek kalmış ve sakatlanınca sorun yaşanmıştı.